Podstawowa opieka zdrowotna w Holandii – co powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy się za granicę?

2019-03-16 Tomiline

Przezorny zawsze ubezpieczony. To popularne porzekadło tyczy się zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ opieka zdrowotna i warunki korzystania z nich mogą znacznie różnić się od modelu, który prezentowany jest w Polsce. Jak zatem zabezpieczyć siebie oraz swoją rodzinę w przypadku wyjazdu do Holandii? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? 

Obowiązkowe ubezpieczenie w Holandii

Od 1 stycznia 2006 roku weszły życie przepisy, które regulują kwestią obowiązkowego ubezpieczenia. Na chwilę obecną każdy mieszkaniec Holandii, jak i osoby, które deklarują chęć dłuższego pobytu np. w celach zarobkowych, zobowiązane są do wykupienia odpowiedniego pakietu. Prawo to przysługuje każdemu, bez względu na wiek, płeć, czy obecny stan zdrowia. Warto wiedzieć, że nie zawarcie stosownej umowy z agencją ubezpieczeniową skutkuje nałożeniem kary. Zobowiązani jesteśmy wówczas do uiszczenia wszystkich kosztów od momentu powstania stosunku ubezpieczeniowego oraz dodatkowej grzywny w wysokości 30% zaległej kwoty. 

ubezpieczenie holandia

Pakiet podstawowy, czy rozszerzony?

Do wyboru posiadamy pakiet podstawowy oraz wersję rozszerzoną. W przypadku wybrania pierwszej możliwości otrzymujemy m.in. konsultacje lekarskie- POZ i specjalistycznych, opiekę pielęgniarską, refundację podstawowych leków, pomoce medyczne, opiekę stomatologiczną do 22 r.ż, przewóz i pobyt w szpitalu. Przy zawieraniu umowy otrzymamy szczegółowy wykaz przysługujących nam praw. Jeżeli zdecydujemy się na pakiet rozszerzony, możemy otrzymać usługi związane z okulistyką, stomatologią dla osób po 22 r.ż., oraz bardziej specjalistyczne zabiegi fizjoterapeutyczne i położnicze.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Holandii?

Koszt zależy od wersji ubezpieczenia, którą wybierzemy. Składki płatne są raz w miesiącu, a najtańsze pakiety zaczynają się już od ok. 100€. Średnio będziemy musieli zapłacić 120 – 130€. Do tego, przy poważniejszych urazach należy doliczyć również koszta tzw. ryzyka własnego (eigen risico), które zmuszeni jesteśmy opłacić z własnej kieszeni, a resztę wartości zabiegu pokrywa nasze ubezpieczenie. Na chwilę obecną eigen risico wynosi 385€ i jest niezależne od innych czynników. Warto wspomnieć, że dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. przysługuje darmowa opieka zdrowotna. Jednak jeden z rodziców musi ten fakt zgłosić i wystąpić o objęcie dziecka obowiązkowym ubezpieczeniem. W przypadku niskich dochodów mamy możliwość skorzystania z refundacji części poniesionych na ten cel kosztów. Jest to szansa dla osób, których taki wydatek znacznie obciążyłby domowy budżet.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy ubezpieczeniowej?

Ponieważ ubezpieczenie zdrowotne jest stałym, comiesięcznym wydatkiem, warto porównać oferty kilku różnych agencji. Może się okazać, że w skali roku, zaoszczędzimy kilkadziesiąt euro, nie tracąc przy tym z oferowanych możliwości wybranego pakietu. Zmiana firmy ubezpieczeniowej przysługuje nam jeden raz w roku kalendarzowym.

Podsumowanie

Opieka zdrowotna w Holandii utrzymana jest na wysokim poziomie, dzięki czemu w razie problemów otrzymujemy kompleksową pomoc. Warto zabezpieczyć się na wypadek choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia, by uniknąć ponoszenia wysokich kosztów leczenia szpitalnego oraz grzywny, którą będziemy zobowiązani zapłacić. 

 

Zarezerwuj busa online lub zadzwoń!

+48 531 982 982