Co trzeba wiedzieć przed podróżą do Holandii

2019-03-17 Tomiline

Każdy wyjazd poza granice kraju ojczystego niesie ze sobą dodatkowe trudności formalne i praktyczne. Każdy kraj rządzi się swoimi własnymi prawami, występuje w nim inna kultura, czasami także religia, większa lub mniejsza otwartość na pewne kwestie i inny zakres tolerancji. Udając się do nieznanego nam kraju warto zaznajomić się z kwestiami bezpieczeństwa, poczytać o zasadach panujących w danym społeczeństwie, zadbać o formalności związane konkretnym wyjazdem i oczywiście znaleźć sprawdzonego przewoźnika, który bezpiecznie dowiezie nas na miejsce.

Jak przygotować wyjazd do Holandii?

Na szczęście w dzisiejszych czasach już większość spraw można załatwić bez wychodzenia z domu, z pozycji fotela, poprzez sieć. Przez internet robimy zakupy, dokonujemy rezerwacji noclegów, biletów, lotów, kupujemy ubezpieczenia i zakładamy lokaty. Kiedy wyjeżdżamy za granicę te uproszczenia niestety są ograniczone dla osób nie znających języka – musimy poradzić sobie sami z komunikacją, zakupami, przy płatnościach kartą i wybieraniu pieniędzy z bankomatów. Pojawiają się pytania o możliwości korzystania z internetu za granicą, włączenie roamingu, opłaty za używanie smartfona. 

W obcym kraju warto mieć na start wystarczającą ilość gotówki na zapewnienie podstawowych dóbr, to znaczy na jedzenie, napoje, środki transportu, pierwszy nocleg. Drugim zabezpieczeniem będzie karta kredytowa, umożliwiająca awaryjne wybranie gotówki w każdym momencie. Pamiętajmy, że zawsze może wydarzyć się coś nieoczekiwanego, czasem może wyniknąć konieczność zakupu lekarstwa lub skorzystania z pomocy medycznej. Koszty mogą być trudne do przewidzenia, a nie chcemy przecież zostać bez środków i szans na jakąkolwiek pomoc. 

Pomoc Polskim obywatelom w Holandii

Jeżeli chodzi o niesienie pomocy polskim obywatelom za granicą służą do tego placówki dyplomatyczne w poszczególnych krajach. Przed podróżą do Holandii także warto wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zapoznać się z poradami dla Polaków podróżujących czy zamierzających dłużej przebywać w tym kraju. Spisanie numerów telefonów do konsulatów czy ambasady może okazać się zbawienne w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych okoliczności. 

Uzupełniając temat pomocy medycznej, osobom wyjeżdżającym za granicę poleca się wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Jest to darmowa karta, która pozwala na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej wybranego kraju europejskiego. Dla uzupełnienia bezpieczeństwa warto, jak przy każdym wyjeździe, wykupić sobie ubezpieczenie dodatkowe. Przy chorobach przewlekłych i często nawracających oczywiście najlepiej jest zabrać zapas lekarstw z Polski. Uzyskanie ich bez recepty za granicą nie zawsze będzie możliwe, a na pewno zajmie sporo czasu i niepotrzebnych nerwów. 

Dlaczego przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z kulturą i obyczajami lokalnymi? Pozwoli nam to uniknąć faux pas a czasami nawet większych problemów. Nawet jako obcokrajowiec nie możemy się przecież zachowywać nieobyczajnie i łamiąc miejscowe reguły. Pamiętajmy, że brak znajomości zasad nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania. 

 

 

Zarezerwuj busa online lub zadzwoń! Dajemy możliwość negocjacji cen!

+48 531 982 982