Wyjazd do Holandii – najważniejsze informacje

2019-03-15 Tomiline

Holandia to bardzo popularna destynacja. Ludzie wyjeżdżają tam nie tylko w celach turystycznych, ale także zarobkowych. Kilkumiesięczna praca w okresie letnich wakacji to znakomita okazja do zarobku dla studentów i młodych ludzi. Zanim jednak wybierzemy się do tego kraju, warto wcześniej dobrze się przygotować i zadbać o wszystko co może nam się przydać. 

Kilka słów o Holandii

Holandia jest krajem należącym do Unii Europejskiej, stąd też wszystkie przepisy i zasady są jasne i oczywiste. Nie zmienia to jednak faktu, że musimy zrobić wszystko, by nasza podróż busem z Polski do Holandii pozostawała bezpieczna i wygodna. Im lepiej zniesiemy podróż, tym szybciej zaczniemy cieszyć się swobodnym życiem w obcym kraju.

Na początku musimy zadbać o podstawowe dokumenty i wyposażenie. Obowiązkowo musimy mieć przy sobie dowód osobisty, który służy jako nasz identyfikator w krajach Unii Europejskiej. Warto zrobić sobie także jego ksero i schować je w bezpiecznym miejscu. Podobnie należy postąpić z innymi dokumentami, które ze sobą zabierzemy. Zabezpieczy nas to przed skutkami ewentualnej kradzieży. Musimy zadbać również o zabezpieczenie się w gotówkę i kartę płatniczą, a także podstawowe leki przeciwbólowe.

wyjazd-turystyczny-holandia

W co warto się wyposażyć będąc w Holandii?

Holandia nie jest dużym krajem, ale mimo wszystko warto wyposażyć się w mapę kraju oraz przewodnik. Ponadto, dobrym pomysłem będzie również pobranie mapy na swój telefon, tak by można z niej było korzystać bez potrzeby łączenia się z Internetem. Można to zrobić całkowicie za darmo korzystając z oprogramowania znajdującego się w każdym telefonie z Androidem, czyli Google Maps. Nie wolno zapominać również o dużej pojemności power banka, gdyż nie zawsze możemy znaleźć czas i miejsce, by podładować telefon. W celu zabezpieczenia się przed brakiem energii należy więc zaopatrzyć się w papierowe wersje map. Nie są ciężkie i nie zajmują wiele miejsca, a mogą naprawdę bardzo pomóc. W przeciwnym wypadku będziemy musieli szukać biur informacji turystycznej, które na miejscu sprzedadzą nam mapy. Z pewnością przyda nam się również mały słowniczek z holenderskimi rozmówkami. Czasem wystarczy nawet kilka słów w obowiązującym języku, by zjednać sobie ludzi. 

Dłuższy pobyt w Holandii?

Planując dłuższy pobyt na terenie Holandii, będziemy zapewne potrzebować samochodu. Warto wiedzieć, że przepisy drogowe w tym kraju są niezwykle restrykcyjne, a mandaty bardzo wysokie. Przekroczenie prędkości może wiązać się więc ze stratą całych funduszy, które mieliśmy na rozpoczęcie życia w nowym kraju. Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości znajdują się tu niemalże co parę kilometrów. Holandia znana jest także z dużej ilości rowerzystów, stąd mają oni tu swoje specjalne prawa. Bez względu na daną sytuacją, kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić osobie na rowerze. W razie kolizji winna jest zawsze osoba prowadząca samochód.

Dłuższy pobyt wiąże się również z potrzebą podjęcia pracy. Żeby wszystko poszło sprawnie i legalnie, musimy posiadać miejsce zameldowania i zarejestrować się w Gemeente. Pozwoli nam to uzyskać adres BSN, za pomocą którego będziemy identyfikować się w Holandii. Musimy pamiętać również o założeniu konta w banku, dzięki czemu będziemy mogli przyjmować wynagrodzenie, a także będziemy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. 

Wyjazd do Holandii nie musi być wcale dużym problemem. Wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować i rozważyć wszystkie sytuacja, które mogą przydarzyć się po drodze. Powodzenia!

Zarezerwuj busa online lub zadzwoń!

+48 531 982 982